Symulacja Lean Management w biurze i usługach
Cele:
- Praktyczne zrozumienie narzędzi Lean Management
- Zrozumienie i przećwiczenie poszukiwania marnotrawstw w procesach
- Praktyczne przećwiczenie planowania i wdrażania zmian w procesach zgodnie z założeniami Lean Management
Czas trwania:
2 dni / 16 godzin lekcyjnych
Miejsce:
W firmie
Program:
- Gra symulacyjna – „Puchowy Świat” – 4 rundy wdrażania rozwiązań i udoskonaleń bazujących na narzędziach Lean Management
- Praktyczne ćwiczenie
- Marnotrawstwa w procesach (7MUDA)
- Tact i Cycle Time
- Yamazumi
- Praca Standaryzowana
- 5S
- Standaryzacja w miejscu pracy
- Wizualizacja jako wsparcie zarządzania
Efekty:
- Znajomość typów marnotrawstwa i umiejętność rozpoznawania marnotrawstwa w praktyce
- Znajomość zasad 5S i umiejętność działań w zakresie 5S
- Umiejętność obliczania Tact i Cycle Time – wprowadzenie do mapowania procesów
- Umiejętność balansowania procesu
- Rozumienie procesu i sposobu jego optymalizacji
Metodologia:
Wstęp teoretyczny
Ćwiczenia indywidualne
Ćwiczenia zespołowe
Symulacje
Gry
GEMBA
Case studies
Filmy/zdjęcia
Dyskusja
- Ćwiczenia praktyczne na rzeczywistych procesach (Arkusze CT/TT, pomiary cyklu, wykres Yamazumi, analiza 7 Muda)
Szkolenie, którego tematem jest Lean Management w biurze i usługach (Lean Office), ma na celu przygotowanie pracowników do wdrożenia zasad prawidłowej organizacji pracy i sposobu zarządzania zadaniami do biur. Kurs ma charakter warsztatów, co pozwala na czynny udział wszystkich uczestników, daje możliwość wymiany doświadczeń oraz zdobycia praktycznych umiejętności z zakresu Lean w biurze. W ciągu dwóch dni roboczych prowadzone są ćwiczenia zespołowe, gry symulacyjne wykorzystujące zdobywaną wiedzę w praktyce.
Podczas zajęć uczestnicy poznają rodzaje marnotrawstwa w biurach i usługach, zaznajamiają się z narzędziami Lean w biurze, takimi jak standaryzacja, wizualizacja, mapowanie procesów, 5S. Przeprowadzane są także ćwiczenia pokazujące znaczenie wizualizacji jako wsparcia zarządzania. Dzięki nastawieniu szkolenia na praktyczne zajęcia z wykorzystaniem gier, analizy przypadków, case studies czy też materiałów multimedialnych przekazywana wiedza jest natychmiast utrwalana i odnoszona do konkretnych sytuacji z funkcjonowania danej organizacji.
W rezultacie odbytego szkolenia, jego uczestnicy są w stanie rozpoznać i eliminować marnotrawstwo. Zdobyta na kursie wiedza pozwala także na prawidłowe wykorzystanie narzędzi Lean takich jak 5S, balansowanie oraz optymalizacja procesów biznesowych.
Wdrożenie tych umiejętności w życie wpłynie na lepsze konkretne efekty biznesowe w zależności od obszaru, w którym zostaną zastosowane np. skrócenie czasu procesów archiwizacyjnych, sprzedażowych, kadrowych, fakturowania i wielu innych, zmniejszeniu kosztów funkcjonowania organizacji a ostatecznie na zadowolenie Klientów.